برگزاری نشست تخصصی بررسی کولبری در ستاد سمن‌های شهر تهران

حسین راغفر: کولبری نشانه بی‌توجهی دولت به شهروندان است


شبکه یاری کودکان کار، نشست تخصصی بررسی کولبری را با حضور حسین راغفر اقتصاددان، احسان هوشمند جامعه‌شناس و عثمان مزین حقوقدان در سالن همایش‌های ستاد سمن‌های شهر تهران برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه در نشست تخصصی بررسی کولبری با بیان اینکه کولبری، جلوه‌ای از فقر شدید و محرومیت‌ها است، گفت: امید است که انواع محرومیت‌ها در جامعه رفع شود. کولبری، نشانه‌ای آشکار از نقض حقوق بشر است و عمدتا حکایت از عدم پایبندی حاکمیت به تعهدات خودش در قبال مردم دارد. یکی از مواردی که قانون اساسی بارها بر آن تاکید کرده، اشتغال است که یک حق همگانی بوده و دولت و حاکمیت نسبت به آن در برابر مردم مسئول هستند.

او افزود: ایجاد اشتغال کامل، وظیفه اصلی دولت است و دولت باید زمینه اشتغال درست و کامل را برای همه شهروندان کشور فراهم کند. دولت به عنوان نماینده حاکمیت باید وسایل و ابزار یک زندگی مطلوب را برای آحاد جامعه تامین کند. تعهدات حاکمیت نسبت به آحاد مردم یک اصل پذیرفته شده، در اصل قانون اساسی است و دولت باید در این مساله جدی باشد. دولت باید تسهیلات مسکن، خدمات سلامت، خدمات آموزش و اشتغال را برای شهروندان تامین کند.

راغفر با بیان اینکه دولت و مجلس خودشان را فقط متعهد به سرمایه‌داران دانسته و در خدمت همین قشر از جامعه هستند، گفت: ما در مواردی مانند کاهش یارانه مسکن، کالاهای اساسی و انواع خدمات سلامت و آموزش شاهد آن بودیم که دولت و مجلس در خدمت سرمایه‌داران هستند. مجموعه این اتفاقات باعث شده تا امروز ۱۵ درصد از افرادی که باید واجد شرایط آموزش رایگان باشند، بی‌سواد مطلق بمانند و این نمونه‌ای از شکست در سیاست‌های ۳ دهه اخیر است.

این اقتصاددان با بیان اینکه پدیده کولبری نشان‌دهنده بی‌توجهی به شهروندان است، گفت: متاسفانه امروز تمام مناطق مرزی با فقر دست به گریبان هستند و این سبب شده تا مردم به حال خود رها شده، عملا به دنبال راه‌هایی برای تامین حداقل نیازهای خودشان باشند و نهایتا شاهد پدیده نامیمون کولبری و قاچاق در کشور به ویژه در مناطق مرزی علی الخصوص مرزهای غربی باشیم که اغلب سردسیر بوده و کولبران را با مشکلات مضاعفی مواجه می‌کند.

به گفته وی، اگر قرار بر این باشد که دولت بدون تغییر ایدئولوژی که پیامدهای به مراتب بدی برای جامعه و مردم داشته، ادامه پیدا کند، در آینده، پدیده‌های گسترده‌تر و چه بسا بزرگتر از اتفاقاتی مانند آبان ۹۸ رخ دهد که با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی کشور، تهدیدات عمیق و جدی برای وحدت در کشور تلقی شود. لذا پرداختن به مساله فقر و پیامدهای آن باید در دستور کار سیاست‌گزاری بخش عمومی کشور قرار گیرد. متاسفانه سیاستی که بعد از اتفاقات آبان ۹۸ اتخاذ شد، نشانی از بهبود شرایط نداشت و این اتفاق خطر ایجاد بحران‌های جدی را در آینده جدی‌تر می‌کند.

راغفر، با بیان اینکه کولبری و اخبار تلخ مرگ آنان در مناطق مرزی و غربی کشور با توجه به مسائلی که در مرز مشترک ایران و عراق وجود دارد می‌تواند آسیب‌های جدی و مهمی را به کشور وارد کند، تصریح کرد: مساله فقر به اندازه کافی نگران‌کننده است و پیامد بی‌ثباتی جامعه را با خود به همراه دارد. پرداختن به فقر فقط منحصر به مناطق مرزی نیست. ما امروز شاهد مهاجرت شهروندان از مناطق محروم به مناطق برخوردار هستیم و پدیده دی‌ماه و آبان ماه تجلی همین مساله مهاجرت بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه طی یک دهه اخیر رشد فقر با ریزش طبقه متوسط  همراه بوده است، خاطرنشان کرد: ما برای جلوگیری از این مساله، نیازمند بازنگری در سیاست‌های کشور طی ۳ دهه اخیر هستیم که فرصت‌های برابر را علیه عموم مردم و به نفع گروه‌های برخوردار تغییر داده تا صاحبان قدرت و ثروت برنده این سیاست‌ها باشند. این سیاست‌ها باعث رشد نابرابری در کشور شدند و ما نیازمند بازنگری در این سیاست‌ها هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.