احسان هوشمند، جامعه شناس:  ۱۰۰ هزار نفر با سوخت‌بری و کولبری امرار معاش می‌کنند


احسان هوشمند، جامعه‌شناس در نشست بررسی کولبری که توسط شبکه یاری کودکان کار برگزار شد، با بیان اینکه تجارت غیررسمی یا قاچاق منحصر و خاص دوران امروز نیست و سابقه و ریشه تاریخی در کشور دارد، گفت: اسناد تاریخی نشان می‌دهد از دوره پهلوی تاکنون این پدیده بارها و بارها در کشور تکرار شده است. این اتفاقات از سال‌های دور تاکنون وجود داشته است و حتی در دوران جنگ هشت‌ساله این نوع تجارت قطع نشد. این پدیده فقط خاص کشور ما نیست و ما شاهد نمونه‌های آن بین کشورهای تازه استقلال یافته و روسیه، آمریکا و مکزیک و …. هستیم.

به گزارش ستاد سمن های شهر تهران، هوشمند با تاکید بر اینکه تجارت غیرقانونی مرزی، پدیده دوری نیست ولی در سالهای اخیر به شکل غیرقابل تصوری رشد کرده است، تصریح کرد: ما به دلایل مختلف مانند نوسانات پول ملی شاهد آن هستیم که توامان با تحریم‌ها افزایش تجارت مرزی از جمله وسخت‌بری و کولبری در شرق و غرب کشور باشیم.

او با اشاره به سیاست‌گذاری‌های اشتباه در ترویج سوخت‌بری و کولبری در کشور، اظهار کرد: متاسفانه در دوره دوم ریاست دولت آقای احمدی‌نژاد به بهانه دور زدن تحریم و حمایت مالی از مناطق مرزی قرار شد که معابر غیررسمی انجام تجارت غیررسمی در ۴ استان مرزی کشور تعریف شود. علاوه بر این نیز سهمیه‌ای برای صادرات سوخت در این ۴ استان لحاظ کردند ولی این اهداف محقق نشد. چراکه به جای آنکه مردم مرزنشین از منافع این سیاست‌گذاری برخوردار شوند، رانت و فسادی شکل گرفت و مردم کنار زده شدند.

هوشمند ادامه داد: اما این پایان راه نبود. معابر غیررسمی حجم عظیمی از واردات کشور را به خود اختصاص داد و رفته رفته میزان واردات بر صادرات در کشور پیشی گرفت تا در نهایت شاهد تضعیف خطوط تولید در کشور باشیم و به تعبیری این معابر غیررسمی گلوگاه اقتصاد کشور را نشانه رفت. کالاهای وارداتی از راه‌های مختلف آبی و آسفالته به نام اقلیم کردستان عراق وارد کشور شده و از آنجا در نقطه صفر مرزی سلیمانیه و دیگر شهرهای مرزی عراق پیاده شده و از آنجا کولبران کالاها را وارد کشور می‌کنند.

به گفته وی، واردات کالاها در نبود نظارت کافی مسبب آن می‌شود که متاسفانه برخی تشویق به واردات کالاهای غیرقانونی و قاچاق به کشور شوند و همین مساله باعث شد تا افراد نوکیسه‌ای فرصت‌هایی برای خودشان تعیرف کردند. کولبری ماحصل هزاران متغیر در سیاست‌های کشور است و در اقتصادی که بر قاچاق تکیه دارد، پدیده کولبری خودش را نشان می‌دهد و در این میان صدها نفر کولبر جان خودشان را از دست می‌دهند. مضاف بر اینکه کولبری برای اقتصاد و منافع ملی کشور پیامدهای زیادی دارد.

این جامعه شناس تاکید کرد: فراموش نکنیم که شرایط مناطق مرزی ما بسیار سخت و پیچیده است و متاسفانه نظام آموزشی ما به فکر تربیت کارشناسان درباره حل مشکلات این مناطق نیستند.

او با بیان اینکه عدم توجه مسئولان و فقدان کارشناسان و متخصصان در مباحث مرتبط با مناطق مرزی باعث شده تا روز به روز تجارت غیررسمی توسط آسیب‌پذیرترین اقشار کشور رونق بگیرد، افزود: اکثر شهروندان کردستان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم امروز از طریق کولبری امرار معاش می‌کنند. بیش از ۲۰ هزار خانوار درگیر مساله کولبری هستند و در کل کشور بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر به این مساله وابسته هستند که ادامه این روند عملا اقتصاد و منافع ملی و معیشت کشور را هدف خواهد رفت.

هوشمند با تاکید بر اینکه ایران امروز درگیر ابرچالش‌ها است، گفت: متاسفانه نظام تدبیر از تدبر لازم برای حل این چالش‌ها برخوردار نیست و زمانی که شما مسائل را سیاسی کنید و در میان این اتفاقات به دنبال زد و بندها باشید و نظرات و تصمیمات غیرکارشناسی اتخاذ کنید، نه تنها مشکلات را حل نکردید بلکه به فقر و فلاکت بیشتر در کشور دامن زدید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.