عثمان مزین، حقوقدان:  ۲۵۰ کولبر سال گذشته کشته شدند


عثمان مزین، حقوقدان نیز در نشست بررسی کولبری که توسط شبکه یاری کودکان کار برگزار شد، با اشاره به مرگ تلخ ۲۵۰ کولبر در سال گذشته، گفت: متاسفانه کولبری به همه جوانب زندگی کردها رسوخ کرده است. کولبری از گذشته وجود داشته ولی دامنه آن به لحاظ زمانی و کمی محدود بوده است ولی امروز شاهد رشد غیرقابل باور آن هستیم. امروز فقر، بیکاری و تبعیض باعث شده که حتی زنان، کودکان و فارغ‌التحصیلان به کولبری روی بیاورند و این نشان دهنده عمق فاجعه است.

به گزارش ستاد سمن های شهر تهران، این حقوقدان با بیان اینکه یکی از دلایل عمده مرگ کولبران تیراندازی است، تصریح کرد: متاسفانه سیاست‌گذاری‌های اشتباه و تبعیض‌ها باعث شده که آمار کولبران کشته شده به دلیل تیراندازی نسبت به سال‌های قبل رشد محسوسی داشته باشد. این درحالی است که مسئولان از مرزنشینان در مباحث اقتصادی مانند معیشت و اشتغال‌زایی حمایت نمی‌کنند و وقتی آنان مجبور به کولبری برای امرار معاش می‌شوند، عملا جانشان را در معرض خطر قرار می‌دهند.

او افزود: واقعیت این است که هیچ متنی در قانون اساسی کولبری را مجاز نمی‌داند و اساسا این کار در شان هیچ انسانی نیست. کولبران از ناچاری به این کار تن می‌دهند. کولبری به هیچ عنوان شغل نیست. چراکه کولبری هیچ‌کدام از استانداردها و قوانین مربوط به اشتغال را ندارد.

مزین افزود: در مناطق مرزی به ویژه کردستان سطح مطالبات مردم به شدت کاهش پیدا کرده و تا حد تامین نیازهای اولیه تنزل داشته است، او گفت: مطالبات مردم به جای مسائل ارزشی به حداقل‌ها رسیده است و این برای کشور ما به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه یک نماینده مجلس به رغم تمام این مشکلات می‌خواهد کلمه کولبری را وارد قانون کند. این درحالی است که اصلا کولبری در شان انسان نیست. من فکر می‌کنم بحث قانونی کردن کولبری صرفا یک تلاش برای انحراف اذهان عمومی است. چراکه تنها راه حل این ماجرا برچیده شدن کولبری و تامین شغل‌های مناسب برای شهروندان است.

عثمان مزین نیز در ادامه این نشست و در پاسخ به سوال یکی از حاضران با تاکید بر اینکه کولبری شغل نیست و تبعات زیادی برای شهروندان و کشور دارد، اظهارکرد: نباید کولبری را وارد قانون کرد و به آن وجهه قانونی داد. علاوه بر این نیز ما شاهد هستیم که برخی مسئولان از جمله برخی نمایندگان مجلس به دنبال آوردن برخی مفاد در قانون هستند که من تصور می‌کنم این پیشنهادات یک کار اضافه است. چراکه قانون اساسی به تمامی این موضوعات قبلا اشاره کرده است و اگر نیاز به تغییر باشد، این نیاز نهایتا با چند اصلاح جزیی رفع خواهد شد.

مزین همچنین در پاسخ به این سوال که آیا کولبران اقدام به حمل اسلحه و واردات آن به کشور می‌کنند، گفت: من درباره این مساله با مسئولان قضایی استان صحبت کردم و آنان اذعان داشتند که تاکنون هیچ کولبری که کشته شده است، اسلحه یا کالای خطرناک و مشابهی نداشته است. من می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که اگر یک کولبر هم حامل کالای قاچاق یا ممنوعه‌ای بوده مستحق آن نیست که به راحتی مورد هدف تیراندازان قرار بگیرد. قانون اساسی تمام مسائل را در بحث نحوه برخورد با قاچاقچیان را صریحا ذکر کرده است. ما درخواست داریم که مراجع قضایی در بررسی پرونده کولبران کشته شده به دور از تبعیض‌ها عمل کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.