يكشنبه 24 آذر 1398 | Sunday 15 December 2019

 

حجت نظری مطرح کرد:
رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران با بیان اینکه حوزه صنایع دستی تک بعدی و تک وجهی نیست گفت: باید همه دستگاه به موضوع صنایع دستی ورود کرده و از آن حمایت کنند.

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، حجت نظری ریس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران در نشست با هنرمندان صنایع دستی درباره حمایت مدیریت شهری از آثار و تولیدات صنعت‌گران صنایع‌دستی، گفت: یکی از موضوعاتی که در این زمینه مطرح می‌شود بحث تامین و تهیه هدایا و یادبودها در مراسم‌هاست که ما در این خصوص بسیار حساس هستیم تا بتوانیم این هدایا طبق قانون و مصوبه صریح آن تولیدات داخلی باشد.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، ادامه داد: اعضای شورای شهر و کمیسیون فرهنگی شورا و نیز کمیته میراث فرهنگی، گردشگی و صنایع‌دستی نیز در همایشی که اخیرا برای سالروز شروع فعالیت شوراها برگزار شد، فارغ از اقداماتی که دولت در نظر داشت، برای بیش از 400 نفر از مدعوین آثار ارزشمند صنایع دستی با اعتبار بالغ بر 70 میلیون تومان خریداری کردیم که اتفاقا تولیدکنندگان آن در جنوب تهران و ری فعال هستند و بعضا زنان سرپرست خانواربودند.
وی افزود: این اقدام علاوه بر تاکید بر شعار سال یعنی حمایت از تولید ملی را پوشش می‌دهد، در عین حال باعث آن می‌شود که صنایع دستی به مردم بهتر شناسانده شوند و همزمان با آن از این صنعت و هنر حمایت شود. ما امیدوار هستیم که سایر دستگاه‌ها و نهادها از جمله دولت در حمایت از صنایع دستی ورود جدی‌تری داشته باشند.
نظری همچنین در پاسخ به سوال یکی از حاضرین در این نشست درباره برگزاری «جمعه‌ بازار نقاشی»، گفت: این پیشنهاد در نوع خودش جالب توجه و قابل بررسی است. اعضای شورای شهر نیز طبعا با این پیشنهاد موافق هستند ولی این درخواست باید به صورت مکتوب به کمیسیون و کمیته مربوطه در شورای شهر ارسال شود و در ادامه این پیشنهاد مورد بررسی و پیگیری قرار بگیرد تا در صورت لزوم نیز اجرایی شود.
رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران همچنین در پاسخ به سوال یکی دیگر از حاضرین در جلسه درباره استفاده از ظرفیت گردشگران خارجی برای معرفی و فروش محصولات و صنایع دستی ملی، خاطرنشان کرد: این درخواست را می‌توان با کمک سمن‌ها، شورای شهر و بخش خصوصی و فعالان و دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه میراث فرهنگی و البته وزارت خارجه پیش برد تا در کنار برگزاری این نمایشگاه‌ها زمینه آن فراهم شود تا از ظرفیت گردشگران خارجی استفاده بهتری داشته باشیم.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: البته نکته حائز اهمیت در این مساله چنین است که نباید آن را تک بعدی یا تک وجهی دید و صرفا یک سازمان یا نهاد را در نظر گرفت. ما امیدوار هستیم که همه دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط به این حوزه ورود کنند تا نتایج مطلوب حاصل شود.
وی در ادامه این جلسه و در پاسخ به انتقاد یک از حاضرین در جلسه مبنی بر اینکه چرا شورای شهر از تولیدکنندگان صنایع دستی حمایت نمی‌کند و یا زمینه آن را تاکنون فراهم نکرده تا صداوسیما تلاش صنعت‌گران صنایع دستی را بیشتر به نمایش درآورد، تصریح کرد: اعضای شورای شهر تا جایی امکان و اختیار دارند و چارچوب این اختیارات و امکانات را قانون مشخص کرده است.
نظری ادامه داد: شورای شهر تهران و شهرداری تهران به معنای نظام مدیریت شهری تکلیف و وظایف مشخصی در قبال حوزه‌های مربوطه شهری داشته و دارند. اعضای شورای شهر نیز همواره تلاش کرده‌اند که این وظایف را انجام بدهند. بنابراین موضوعاتی مانند بحث صداوسیما از اختیارات شورای شهر خارج است.
رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران همچنین در پاسخ به یکی از حاضرین در جلسه مبنی بر اینکه شورای شهر چه رویکردی برای حل حضور پرتردد و سد معبر دلالان ارز در مقابل فروشگاه‌های صنایع دستی را در نظر دارد، گفت: ما در قبال سدمعبرهایی مسئول هستیم که شکل ثابت و ساکن داشته باشند ولی بحث دلالان متفاوت از این مساله است و بر همین اساس این موضوع در اختیارات ناجا تعریف می‌شود. لذا ما می‌توانیم در این مساله صرفا از ناجا تقاضای ورود به ماجرا و حل آن را داشته باشیم.

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group