پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday 23 January 2020

 

رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، گفت: ما در حوزه کار داوطلبانه نیازمند آن هستیم که در عین کثرت بتوانیم، وحدت داشته باشیم. البته من بر تمرکزگرایی اصرار ندارم ولی در خصوص بحث سامانه ستاد کار داوطلبانه فکر می‌کنم که ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد و سایت متبوع آن ظرفیت خوبی هستند که بهتر است مورد توجه قرار بگیرد.

رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، گفت: ما در حوزه کار داوطلبانه نیازمند آن هستیم که در عین کثرت بتوانیم، وحدت داشته باشیم. البته من بر تمرکزگرایی اصرار ندارم ولی در خصوص بحث سامانه ستاد کار داوطلبانه فکر می‌کنم که ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد و سایت متبوع آن ظرفیت خوبی هستند که بهتر است مورد توجه قرار بگیرد.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، حجت نظری، رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران و دبیر ستاد کار داوطلبانه در جلسه ستاد کار داوطلبانه با اشاره به برگزاری جلسه اول این ستاد در هفته‌های پیشین، گفت: همه بخش‌های مدیریت شهری که دغدغه کار داوطلبانه دارند در حال اجرای وظایف خود در این حوزه هستند و اساس تشکیل این ستاد نیز بر این است که هیچ اقدامی در این زمینه بدون هماهنگی انجام نشود.

 

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به فرا رسیدن هفته گرامیداشت کار داوطلبانه، خاطرنشان کرد: ما امروز فرصت زیادی برای تصمیم‌گیری مبنی بر اقدامات جدید در حوزه کار داوطلبانه در هفته گرامیداشت کار داوطلبانه با توجه به فرصت کمی که وجود دارد، نداریم ولی بنای ما بر این است که جلسات ستاد به صورت متناوب و منظم در ایام سال ادامه پیدا کند. چراکه اقدامات و برنامه‌ها، هرچند هم که خوب باشد ولی اگر استمرار نداشته باشد، موثر نخواهد بود.

 

رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، ضمن تاکید بر ضرورت همگرایی و حمایت همه سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط مدیریت شهری در بحث کار داوطلبانه، تصریح کرد: ما در حوزه کار داوطلبانه نیازمند آن هستیم که در عین کثرت بتوانیم ، وحدت داشته باشیم. البته من بر تمرکزگرایی اصرار ندارم ولی در خصوص بحث سامانه ستاد کار داوطلبانه فکر می‌کنم که ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد و سایت متبوع آن ظرفیت خوبی هستند که بهتر است مورد توجه قرار گیرد.

 

وی افزود: پیشنهاد من در خصوص تعریف سامانه ستاد کار داوطلبانه مبتنی بر این است که در شهرداری تهران سازمان مشخصی تولیت بحث کار دواطلبانه و سمن‌ها را برعهده ندارد، ولی ستاد سمن‌ها مشخصا در این حوزه فعالیت می‌کند و می‌تواند در این مساله نقش‌آفرین باشد. البته ما در ستاد سمن‌ها به دنبال کار اجرایی نیستیم و تابع مصوبه شورای شهر عمل می‌کنیم. خوشبختانه امروز سازمان‌های مرتبط با مدیریت شهری از جمله سازمان فرهنگی و هنری، همکاری خوبی در این حوزه دارند که قطعا به نتایج خوبی این اتفاقات ختم خواهد شد.

 

نظری با بیان اینکه قریب به 700 سمن فعال و نیمه فعال در تهران حضور دارند که تقریبا از این تعداد، 200 سمن فعال هستند، اظهارکرد: مصوبه شورای شهر به بسیاری از سوالات درباره نحوه فعالیت ستاد کار داوطلبانه از جمله زمان برگزاری جلسات پاسخ داده است و آیین‌نامه سابق این ستاد جایگاه کمیته اجرایی را شفاف کرده است . البته من با توجه به نظراتی که درباره سامانه ستاد کار داوطلبانه مطرح شد، تقاضا دارم که تصمیمات به نحوی نشود که مردم گمراه و سردرگم شوند.

 

دبیر ستاد کار داوطلبانه با بیان اینکه می‌توان از همین حالا برای جلسات آینده ستاد یک تقویم کاری و عملیاتی تعریف کرد، افزود: ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران پیشتر حول موضوع روز جهانی سمن‌ها که 9 اسفندماه است، از آقای جوادی‌یگانه، معاون اجتماعی شهرداری تهران دعوت کرده بود که البته ایشان فرصتی برای حضور در جلسه نداشتند. ما همین رویه را در قبال سایر معاونان شهرداری از جمله آقای امرودی نیز خواهیم داشت.

 

وی با بیان اینکه حوزه کار داوطلبانه را به سبب ماهیت گسترده و ابعاد مختلفی که دارد نمی‌توان به یک معاونت یا یک سازمان شهرداری تهران منحصر کرد، گفت: ما می‌توانیم این بحث را در ستاد سمن‌ها تعریف کنیم و از این طریق به یک تمرکزگرایی دست پیدا کنیم که البته این مربوط به اقدامات اجرایی خواهد شد و موضوع سیاست‌گذاری در ستاد نیز مربوط به اعضای ستاد کار داوطلبانه بوده که بحث متفاوتی است.

 

نظری با بیان اینکه احتمال دارد به سبب مشغله زیاد اعضای ستاد کار داوطلبانه، تشکیل جلسات کمی مشکل به نظر برسد، افزود: جمع دیگری به همین منظور جهت اقدامات اجرایی ستاد کار داوطلبانه تعریف شده که می‌توان از ظرفیت آن بهره برد که از آن تحت عنوان کمیته اجرایی یاد شده و ریاست آن بر عهده دبیر ستاد بوده که طبق مصوبه شده، رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌‎نهاد شهر تهران دبیری را عهده‌دار است.

 

دبیر ستاد کار داوطلبانه با بیان اینکه باید هرچه زودتر برای اصلاحات احتمالی در سازوکار ستاد تصمیم‌گیری شود، گفت: ما می‌توانیم تمام مباحث پیشنهادی را در جلسه بعدی طرح کرده و بر سمع و نظر اعضای ستاد بگذاریم و در نهایت تصمیمات اخذ شده را برای تصویب راهی صحن شورای شهر کنیم.

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group