پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday 23 January 2020

 

 مدیرعامل انجمن خیریه آهسته‌گامان ایرانیان گفت: تمام هدف ما این است که افراد با نیاز ویژه به خودکفایی نسبی و نه مقطعی برسند. البته در این میان نباید از نقش اولیا و خانواده‌ها غافل ماند. خانواده‌ها در کنار سمن‌ها می‌توانند نقش موثری را در مهارت آموزشی و آموزش افراد با نیاز ویژه داشته باشند.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، پروفسور داریوش فرهود ، پدر علم ژنتیک ایران در مراسم کانون خیریه افراد با نیاز ویژه آهسته‌گامان ایرانیان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلولان با بیان اینکه آموزش و پرورش کشور از اصل مهارت آموزی و حرفه‌آموزش جامانده است، گفت: متاسفانه آموزش و پرورش صرفا به آموزش مطالب تئوریک و شفاهی بسنده کرده و آموزش مهارتی را فراموش کرده است. این مساله بسیار مهمی است که بر دانش کودکان تاثیرگذار است.

این متخصص ژنتیک در ادامه افزود: آموزش و پرورش تمام تمرکز خود را به مساله خواندن و نوشتن معطوف کرده است که اساسا چنین چیزی را نمی‌توان با سطح دانش و آموزش امروز مقایسه کرد. دانشگاه‌های کشور ما هنوز به سبک همان دانشگاه‌های نسل اولی اداره می‌شوند و این در حالی است که امروز جهان دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم را تجربه می‌کند.

به گفته وی، ما باید زمینه آموزش مهارت برای کودکان و نوجوانان در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها را فراهم کنیم.

سمن‌ها باید جریان‌ساز باشند

طلعت کاویان‌پور، مدیرعامل انجمن خیریه آهسته‌گامان ایرانیان در ادامه این نشست با بیان اینکه روز جهانی معلولان فرصت مغتنمی است تا خدمات و اقدامات خودمان در حوزه معلولان و افراد با نیاز ویژه را بررسی و نقد کنیم، تصریح کرد: امروز فرصت شناسایی ارزش‌های انسانی است و روزی خواهد بود که خواستن مصداق پیدا کرده و در افراد و طیف‌های مختلف ظهور و بروز دارد.

وی با بیان اینکه اگر آموزش افراد با نیاز ویژه درست و به‌هنگام باشد خیلی موثر خواهد بود و غیرممکن‌ها را امکان‌پذیر می‌کند، گفت: سمن‌ها به عنوان یک جریان می‌توانند در این مساله ورود پیدا کنند و در کنار آنها، موسسات و نهاد‌ها و سازمان‌ها می‌توانند راه آنان را برای حمایت از معلولان و افراد با نیاز ویژه هموار کنند. سازمان‌ها باید در جهت توانمندسازی سمن‌ها عمل کنند.

کاویان‌پور با تاکید بر اینکه توانمندسازی سمن‌ها باعث رشد جامعه و توسعه مطالبه‌گری و همگرایی مردم و شهروندان در حل مشکلات می‌شود، اظهار کرد: تمام هدف ما این است که افراد با نیاز ویژه به خودکفایی نسبی و نه مقطعی برسند. البته در این میان نباید از نقش اولیا و خانواده‌ها غافل ماند. خانواده‌ها در کنار سمن‌ها می‌توانند نقش موثری را در مهارت آموزشی و آموزش افراد با نیاز ویژه داشته باشند.

اجرای طرح آزمایشی آموزش مجازی افراد با نیاز ویژه

محسن غفوریان، معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نیز در ادامه این مراسم با تاکید بر اینکه باید همه تلاش مسئولان در این جهت باشد تا افراد با نیاز ویژه به حقوق خودشان در آموزش دست پیدا کرده و در ادامه دارای سهم و فرصت برابر باشند، گفت: ما باید زمینه آن را فراهم کنند تا همه توانایی افراد با نیاز ویژه به منصه ظهور برسد. البته در سازمان آموزش و پرورش استثنایی اقدامات خوبی انجام شده است ولی این اقدامات کافی نیست.

غفوریان با تاکید بر اینکه آموزش حق قانونی همه شهروندان از جمله معلولان و افراد با نیاز ویژه است، خاطرنشان کرد: ما باید بستر این آموزش همگانی را فراهم کنیم که طبعا نیازمند زیرساخت‌ها و امکاناتی است. واقعیت این است که تمامی این امکانات مهیا نیست و ما باید نسبت به این گونه مسائل واقع بین باشیم.

وی افزود: البته رفته رفته اقداماتی در حال انجام است که یکی از مهمترین اقدامات اجرای آزمایشی یک طرحی است تا بر اساس آن بتوانیم به صورت مجازی افراد با نیاز‌های ویژه‌ای که امکان حضور در مدارس را ندارند، آموزش بدهیم.

باید حقوق معلولان و افراد با نیاز ویژه را احیاکنیم

مجید قدمی رییس سابق آموزش و پرورش استثنایی کشور نیز در ادامه این مراسم با تاکید بر اینکه هنوز با ایده‌آل‌ها در بحث آموزش افراد با نیاز ویژه فاصله زیادی داریم، تصریح کرد: ما طی ادوار گذشته تلاش کردیم که خودمان را مطابق با استانداردهای جهانی پیش ببریم که خوشبختانه تا حدودی این مساله در برخی حوزه‌ ها محقق شده است ولی همچنان باید اقداماتی در این زمینه حاصل شود تا به نتایج مطلوب دست پیدا کنیم.

قدمی با تاکید بر اینکه باید دانشگاه‌ها در علوم و دانش روز جهانی پیشرو باشند، تاکید کرد: متاسفانه یکی از علل عقب‌ماندگی ما در آموزش و مهارت آموزی معلولان و افراد با نیاز ویژه مربوط به آن می‌شود که ما هنوز روش و علم مدرن و نوین این حوزه را در کشور نداریم و برای این مساله مجبور به آن هستیم تا افرادی را برای کسب این علوم و دانش به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پیشرو در خارج از کشور اعزام کنیم. واقعیت این است که ما باید از تجربیات موفق کشورهای پیشرفته در بحث آموزش استفاده کنیم و حقوق آنان را در ابعاد مختلف شهروندی و اجتماعی از جمله آموزش محقق کنیم.

رییس سابق آموزش و پرورش استثنایی کشور با تاکید بر اینکه بحث آموزش و توجیه اولیا و خانواده معلولان و افراد با نیاز ویژه مساله بسیار مهم و ضروری است، خاطرنشان کرد: متاسفانه خانواده بعضا درک و آشنایی درستی در قبال فرزندان خود ندارند و این مساله در خصوص خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول یا افراد با نیاز ویژه اهمیت بیشتری دارد. ما باید آنان را با موضوعات مختلف آشنا کرده و آنان را به یک درک و فهم درست برسانیم. دانش عامل اصلی تغییر درک و نگرش انسان‌هاست.

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group