پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday 23 January 2020

 

کارگاه تاریخ اساطیری ایران امروز با همکاری ستاد سمن‌های شهر تهران و جامعه راهنمایان گردشگری و ایرانگردی برگزار شد.

کارگاه تاریخ اساطیری ایران امروز با همکاری ستاد سمن‌های شهر تهران و جامعه راهنمایان گردشگری و ایرانگردی برگزار شد.

 

نمایندگان سمن‌های فرهنگی و گردشگری در این کارگاه حضور داشتند و هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی راهنمایان گردشگری و فعالان این حوزه با برخی آداب و فرهنگ‌های کهن ایران باستان بود.

 

به گزارش ستاد سمن‌های شهر تهران، اعظم صفی‌پور ، استاد دانشگاه شیراز مهمان ویژه این نشست تخصصی بود که برخی مفاهیم و ریشه‌های داستان‌های اساطیری ایران را برای نمایندگان سمن‌های فرهنگی و گردشگری تهران ارایه کرد.

 

صفی‌پور در ابتدای این نشست به اهمیت و ضرورت یادگیری و حفظ تاریخ اساطیری اشاره کرد و گفت: برخلاف آنچه که در برخی اذهان و تصورات عمومی شکل گرفته است، ریشه و اساس اسطوره و اساطیر متفاوت از افسانه است. اسطوره نه دروغ و خیال بلکه واقعیتی همراه با توصیفات عامیانه است که از طرق مختلف حفظ شده و به نحوی آثار خودش را در جامعه داشته است.

 

این استاد دانشگاه شیراز با بیان اینکه بحث اساطیر و تاریخ اساطیری را می‌توان به عنوان یک روش شناخت و بررسی کرد، افزود: ما در آثار هنری نمونه‌های مختلفی از این مساله را شاهد بودیم که روایات و داستان‌ها و آثار مختلف هنری مانند فیلم‌ها و نمایش‌ها و نقاشی‌ها و اشعار و .... برگرفته از تاریخ اساطیری تالیف می‌شوند.

 

به گفته او، تاریخ اساطیری به نحوی با اذهان عمومی همان جامعه گره می‌خورد و رفته رفته در سایر مسائل آن جامعه سایه می‌اندازد. شاهنامه به عنوان یکی از آثار برجسته ادبی تاریخ ایران نیز نمونه‌ای از همین مثالها است که بخش زیادی از آن با تاریخ اساطیری ایران بازمی‌گردد.

 

صفی‌پور، آفرینش را آغاز تاریخ اساطیری دانسته و خاطرنشان کرد: تاریخ اساطیری جوامع مختلف با بحث آفرینش آغاز شده و بعدتر نیز به فراخور وقایع آن جامعه ادامه پیدا می‌کند. متاسفانه اسناد و کتب و نوشتار کمی از تاریخ اساطیری ایران در کشور وجود دارد و برهمین اساس ما عملا ناچار هستیم که برای دستیابی به این تاریخ اساطیری به منابع غیرایرانی از جمله تاریخ اساطیری یونان یا هند مراجعه کنیم.

 

این استاد دانشگاه شیراز ادامه داد: جالب است که بدانید بخشی از تاریخ اساطیری ما با مراجعه به تاریخ اساطیری یونان شناخته می‌شود. مرحوم پیرنیا در اوایل دوران پهلوی با گردآوری و ترجمه تاریخ اساطیری ایران از بین اسناد و کتب تاریخ اساطیری یونان شخصیت‌ها و اساطیری مانند کوروش یا تخت جمشید و ... به ایرانیان و جهانیان دقیق معرفی می‌کند.

 

به گفته او، مطالعات مردمی مهمترین منبع اطلاعاتی زنده و در دسترس برای تاریخ اساطیری ایران است که اگر به درستی حفظ و مطالعه شود می‌توانیم بسیاری از حلقه‌های مفقوده را پیدا کنیم. یکی از دلایل اهمیت این مساله به آن مربوط می‌شود که سنت ما بیشتر متکی بر سنت شفاهی است و همین مساله سبب می‌شود که به مرور اساطیر دستخوش تغییرات قرار بگیرند.

صفی‌پور، با اشاره به تعریف فرم و محتوا در تاریخ اساطیری ایران، اظهار کرد: ما در ادوار مختلف شاهد آن هستیم که تغییر فرم و تغییر در تعاریف و رسوم عملا باعث می‌شود تا محتوای مساله تغییر کند. این اتفاق را ما بیشتر در تفاوت‌های اساطیر ایران پیش و پس از اسلام شاهد هستیم.

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group