پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday 23 January 2020

 

اینجا در تهران مدتهاست که دیگر نه صدای پرندگان آوازه خوان به گوش می رسد نه صدای رود و جویبار کوچه باغ ها! هر چه هست صدای بوق و شلوغی خیابان هاست و ساخت وسازهای گسترده در پهنه شهری! اما صداهای دیگری هم هست که در این هیاهوی شهری کمتر شنیده می شود! صدایی که چند هفته قبل به همت سه هنرمند تاتر در مقابل ایستگاه متروی فاطمی تهران با حضور خیل عظیم مردم شنیده شد.

شنبه ۲۳ آذرماه ساعت دوازده مریم علی‌نیا، صابر جعفری و رعنا کوهوند سه هنرمندی بودند که روز 23 آذر ماه مقابل ایستگاه متروی فاطمی نمایشی را به اجرا گذاشتند که زباله های شهری بازیگر نقش اول آن بودند! آنها با اجرای یک تاتر خیابانی تلاش کردند صدای زباله ها باشند تا زنگ خطر جدی برای تولید بی رویه زباله در پایتخت را به صدا در آوردند تا نشان دهند یک روز عادی در زمین حتی اگر با سر و صدای ترافیک و بوق و خودرو هعم همراه نباشد با انبوه زباله هایی که ما تولید می کنیممی تواغند پرسرو صدا باشد!

در همین حال روز گذشته، نشست نقد و بررسی نمایش خیابانی "یک روز عادی در زمین" با همکاری مجله گیچ، گروه هنری و محیط زیستی یک بال، جمعیت داوطلبان سبز و ستاد سمن‌های شهر تهران برگزار شد.

به گزارش ستاد سمن‌های شهر تهران، مهدی شمسی، استاد دانشگاه در نشست بررسی نمایش خیابانی یک روز عادی در زمین که در سالن کنفرانس ستاد سمن‌های شهر تهران برگزار شد، با تاکید بر ضرورت و اهمیت قوانین طبیعت و محیط زیست در حمایت و صیانت از زمین، گفت: متاسفانه هرچه از گذشته دورتر شده و جلوتر می‌رویم بیشتر از قبل قوانین طبیعت را نادیده می‌گیریم ، این درحالی است که ما تصور می‌کنیم این عدول عواقبی ندارد ولی واقعیت این است که ما در آینده نه چندان دور با مشکلات بزرگی مواجه می‌شویم.

او ادامه داد: ما باید در زمینه های مختلف در جهت حفظ و حمایت از محیط زیست وارد عمل شویم که آموزش کودکان یکی از همین مباحث و مسائل است.

رعنا کوهوند، بازیگر تئاتر خیابانی یک روز عادی در زمین نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه متاسفانه طی ادوار گذشته در کشور ما، کمتر به تئاتر خیابانی و نقش آن در زندگی انسان توجه شده است، گفت: تئاتر خیابانی شکل و ماهیت اولیه نمایش و تئاتر است. تئاتر خیابانی به نوعی با طبیعت، احساسات و فرهنگ در طول تاریخ عجین شده است. این سبک از تئاتر، دامنه گسترده‌ای از تماشاگران و مخاطبان را دارد و به همین دلیل از ظرفیت و پتانسیل بالایی برخوردار است.

صابر جعفری، آهنگساز نیز در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه هنر یک روایت‌گر بی‌طرف از موضوعات روز جهان است که می‌تواند خالق آثار و سازنده احساس و دیدگاه باشد، گفت: اگر هنر را به انسان شبیه کنیم، این انسان ویژگی‌های بسیاری دارد که یکی از همین ویژگی‌های مهم او سلامتی و توجه به سلامتی خود و محیط اطرافش است. موسیقی باعث نظم و زیبایی و پویایی جامعه و انسان می‌شود. تئاتر یک روز عادی در زمین اشاره به همین ریتم زندگی دارد که در طول زندگی همه ما وجود دارد و باید به آن طور دیگری توجه شود.

مریم علی‌نیا، عضو جمعیت داوطلبان سبز و ایده‌پرداز تئاتر یک روز عادی در زمین ، نیز در پایان این نشست گفت: ایده این نمایش با این سوال در ذهن من ایجاد شد که قرار است به رغم تمام مشکلاتی که انسان برای زمین ایجاد کرده است، چه کاری برای حفظ و حراست از زمین و محیط زیست انجام دهیم. ما وقتی این ایده را با دوستان خودمان در میان گذاشتیم، از همان ابتدا با کمترین امکانات وارد میدان شدیم و کار را آغاز کردیم. ما در این تئاتر به ریتم پرداختیم چون زندگی یک ریتم ادامه دار است.

گفتنی است در این نشست، بخشی از تئاتر خیابانی یک روز عادی در زمین اجرا شد و در پایان این نشست نیز از مهدی شمسی، تقدیر و تجلیل شد.

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group