پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday 23 January 2020

 

ناصر پازوکی: شهرداری سابق، خانه امیرخسرو افشار را کامل تخریب کرد

از خانه وزیر امور خارجه ایران در دوره رضا شاه تا ستاد سمن های شهر تهران! این گذشته و حال یک خانه تاریخی است که متاسفانه 18 سال پیش به اشتباه توسط شهرداری تهران خراب شد اما با شکایت میراث فرهنگی دوباره ساخته شد. اینجا خانه امیر خسرو افشار بوده است و حالا خانه سمن های شهر تهران.

 

ناصر پازوکی،  باستان‌شناس و استاد دانشگاه در نشست باستان‌شناسی تهران که به همت جامعه راهنمایان گردشگری ایران در سالن کنفرانس ستاد سمن‌های شهر تهران برگزار شد، با  اشاره به سابقه تاریخی ساختمان اداری این ستاد گفت: این ساختمان تاریخ مهمی دارد. مالکیت این ساختمان به امیرخسرو افشار، اولین وزیر امورخارجه رسمی ایران در دوران رضا شاه برمی‌گردد. این خانه یک بنای تاریخی ارزشمند تهران بود که البته به ثبت ملی هم رسیده بود.

مدیرکل سابق سازمان میراث فرهنگی استان تهران ادامه داد: طبق قانون، هر بنای تاریخی که به ثبت ملی برسد باید مصون از هر آسیب و تخریبی باشد، ولی متاسفانه سال 79 یا 80 شهرداری وقت تهران، شبانه این ساختمان را کاملا تخریب کرد. یکی از دوستان همان زمان با من تماس گرفت و خبر تخریب ساختمان را به من داد ولی من باور نکردم. لذا تصمیم گرفتم تا خودم ساختمان را ببینم.

وی افزود: ما زمانی که به محل ساختمان رسیدیم، هیچ اثری از آن نیافتیم. ساختمان به صورت کامل تخریب و محل آن هموار شده بود و حتی یک آجر روی یک آجر باقی نمانده بود. این اتفاق غم‌انگیز و عجیبی بود. بنابراین از همان روز دست به کار شدیم تا این اتفاق را از مجاری قانونی پیگیری کنیم. ما از مجری تخریب و عوامل آن شکایت کردیم و طی 4 ماه توانستیم علیه عوامل تخریب حکم بگیریم.

پازوکی خاطرنشان کرد: طبق حکم صادره عامل اصلی تخریب به مدت 6 ماه از خدمات دولتی انفصال گرفت و به پرداخت جریمه‌ای بیش از 200 میلیون تومان محکوم شد. ما بعد از صدور حکم، تمام تصاویر و عکس‌ها و نقشه‌های مربوط به ساختمان اصلی ملک امیرخسرو افشار را برای ساخت دوباره این بنا ارایه کردیم.

به گفته این استاد دانشگاه، بنایی که امروز به عنوان ساختمان اداری ستاد سمن‌‎های شهر تهران شناخته می‌شود، تقریبا مشابه و مطابق با همان بنای تاریخی است ولی اسکلت این بنا برخلاف قبلی مستحکم است و گفته می‌شود که تا زلزله 7 ریشتر مقاومت می‌‌کند. ساختمان جدید چیزی حدود 10 تا 12 سال قدمت دارد ولی ساختمان اصلی اگر همچنان برقرار بود قدمتش به مرز 80 سال می‌رسید.

پازوکی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا این ساختمان را برای یافتن گنج تخریب کرده بودند، تصریح کرد: من دلیل و نیت اصلی تخریب‌کنندگان این ساختمان را نمی‌دانم ولی حقیقت این است که چیزی به نام گنج که بگوییم زیر ساختمانی یک خمره یا دو خمره یا یک کوزه و چند کوزه طلا وجود دارد، دروغ محض است.

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group