پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday 23 January 2020

 

نشست اهمیت روابط انسانی درون خانواده با همکاری انجمن مددکاران اجتماعی ایران و ستاد سمن‌های شهر تهران در سالن کنفرانس این ستاد برگزار شد. این نشست در حالی برگزار شد که سال میلادی 2020 از سوی مددکاران اجتماعی در حوزه بین‌المللی به عنوان سال «ترویج روابط انسانی» نامگذاری شده است. این نشست با محوریت ارتباط انسانی در خانواده‌های در شرف طلاق و مشخصا روابط بین والدین و کودکان پیش و بعد از طلاق مورد بررسی و نقد قرار گرفت.

 

نشست اهمیت روابط انسانی درون خانواده با همکاری انجمن مددکاران اجتماعی ایران و ستاد سمن‌های شهر تهران در سالن کنفرانس این ستاد برگزار شد.  این نشست در حالی برگزار شد که سال میلادی 2020 از سوی مددکاران اجتماعی در حوزه بین‌المللی به عنوان سال «ترویج روابط انسانی» نامگذاری شده است. این نشست با محوریت ارتباط انسانی در خانواده‌های در شرف طلاق و مشخصا روابط بین والدین و کودکان پیش و بعد از طلاق مورد بررسی و نقد قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ابتدای این نشست از میزبانی ایران برای نشست بین‌المللی مددکاران در سال 2023 خبر داد و گفت: ما از حالا باید خودمان را برای آن رویداد مهم آماده کنیم و در این مسیر باید از تمام ظرفیت‌های خودمان استفاده کنیم. انجمن مددکاران اجتماعی ایران تاکنون 18 جلسه مناسبتی با حضور افراد و چهره‌های مختلف برگزار کرده است و امیدواریم که بتوانیم به اهداف اصلی خود در این مسیر دست پیدا کنیم.

عضویت در فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی

حامد علمایی یکی از اعضای انجمن مددکاری اجتماعی نیز در ادامه این نشست با اشاره به فعالیت‌های انجمن در حوزه بین‌الملل، گفت: ما توانستیم از سال 2012 عضو فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی بشویم. هرچند که سابقه درخواست عضویت انجمن ما برای فدراسیون به چند دهه قبلتر مربوط می‌شود. ما بعد از عضویت در فدراسیون توانستیم در اولین همایش بین‌المللی فدراسیون که در ارمنستان برگزار شد حاضر شویم و سپس حضور خود را پررنگ ادامه دادیم.

علمایی با اشاره به حضور انجمن مددکاران اجتماعی ایران در رویداد‌های بین‌المللی، تصریح کرد: عضویت ایران در کمیته اخلاق و هیات رییسه فدراسیون منطقه آسیا و اقیانوسیه  اتفاق مهمی است که انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این مدت نه چندان بلند رقم زده است و این نشان دهنده نقش مهم انجمن در عرصه بین‌المللی است.

چاپ دومین کتاب مددکاری اجتماعی به زبان لاتین

موسوی چلک در ادامه سخنان حامد علمایی با تاکید بر این مساله که حضور انجمن مددکاران اجتماعی ایران در عرصه بین‌المللی به معنای غفلت از مسائل داخلی نیست، گفت: ما در مواجهه با موضوعات داخلی حوزه مددکاری اجتماعی به این درک رسیدیم که برای حل بسیاری از مسائل نیازمند تعامل با عرصه جهانی هستیم . ما خوشبختانه در برخورد با موردهای مختلف مددکاری اجتماعی در داخل کشور با تجربیات خوبی رو به رو شدیم و خوشبختانه امسال توانستیم دومین کتاب مددکاری اجتماعی را به زبان لاتین آماده انتشار کنیم.

نیازمند اصلاح قوانین در همه کشورها هستیم

ادوارد کروک فوق متخصص مددکاری اجتماعی از دانشگاه بریتیش کلمبیا مهمان ویژه این نشست بود. کروک در ادامه این نشست با اشاره به حضور چندباره‌اش در ایران، گفت: من طی چندباری که در ایران حضور داشتم پیشرفت مددکاری اجتماعی را در این کشور متوجه شدم. موضوع نشست امروز به مساله روابط انسانی درون خانواده مربوط می‌شود و بر همین اساس نیز من قصد دارم صحبتی مرتبط با همین موضوع ارایه کنم. محور سخنان امروز من درباره روابط کودکان و والدین در پیش، حین و بعد از طلاق است.

کروک با بیان اینکه فرآیند طلاق ارتباطات انسانی درون خانواده را وارد یک چالش مهم می‌کند، تصریح کرد: متاسفانه در زمان طلاق والدین اختلافات خود را تقریبا حول محور کودک ادامه می‌دهند و همین اتفاق زمینه آن را فراهم می‌کند تا کودک در معرض آسیب‌های جدی قرار بگیرد. بنابراین نقش مددکاران اجتماعی در اینجا بسیار مهم است که بتواند شرایط را کنترل کرده و بتواند زمنیه بازگشت کودک به جامعه را فراهم کند.

وی افزود: متاسفانه روابط بین والدین به سبب طلاق دچار چالش می‌شود، کودک در معرض بیشترین تهدیدات قرار می‌گیرد. کودک از یک طرف با مساله فروپاشی خانواده و از طرف دیگر با تهدید از دست دادن زندگی مشترک با یکی از والدین خودش مواجه است. البته در این میان نیز اغلب والدین سعی می‌کند با تخریب وجهه یکدیگر نزد کودک به نحوی حضانت کودک را برای خود کنند. این اتفاق شاید تا چندی قبل نیز کودک آزاری محسوب نمی‌شد ولی حالا چنین نیست و بیزارسازی کودک از والدین یک موضوع جدی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

این فوق تخصص مددکاری اجتماعی با تاکید بر اینکه باید از بیزارسازی کودک از والدین جلوگیری شود، گفت: مسموم کردن ذهن کودک برای متنفر شدن او از یکی از والدین ضربات روحی و روانی سختی را برای آن کودک و آن ولی مورد تنفر قرار گرفته شده ایجاد می‌کند و بر همین اساس این اقدام برای کودک، یک نوع کودک‌آزاری و برای آن ولی یک نوع خشونت خانگی شناخته می‌شود. البته برای رسیدن به این مهم تلاش‌های زیادی انجام شد و متاسفانه بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران اعتقادی به این مساله نداشته و آن را کودک‌آزاری یا خشونت خانگی نمی‌پنداشتند.

کروک با بیان اینکه بیزارسازی کودک از والدین یک اتفاق رایج و البته پنهان است که باید نسبت به آن جدی بود، تصریح کرد: طبق تحقیقاتی که اخیرا در آمریکا انجام شده است، قریب به 13 درصد والدین تصور می‌کنند که توسط همسرانشان نزد کودکانشان مورد بیزارسازی قرار می‌گیرند که این میزان چیزی بیش از 10 میلیون نفر می‌شود و اگر چنین محاسبه‌ای را در سایر کشورها داشته باشیم، نهایتا به آمار عجیبی خواهیم رسید.

وی افزود: اهمیت این موضوع زمانی بهتر درک می‌شود که بدانیم به دنبال بیزارسازی ممکن است ضربات و آسیب‌های روانی و اجتماعی آن افراد  تا سطح خودکشی نیز پیش برود. البته طی چند سال اخیر پژوهش‌ها و تحقیقات خوبی در این زمینه صورت گرفته است ولی تا رسیدن به نقطه ایده‌ال راه زیادی پیش رو داریم. طبق بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، کودکان قربانی بیزارسازی والدین در آینده در ارتباط گیری با همسالان و سایر شهروندان دچار مشکل خواهند شد و در زندگی مشترک خودشان دچار تنش و چالش‌های جدی می‌شوند.

این فوق تخصص مددکاری اجتماعی با تاکید بر اینکه با بیان اینکه مددکاران اجتماعی باید با دقت و وسواس بحث بیزارسازی را مورد توجه قرار بدهند، خاطرنشان کرد: مددکاران اجتماعی باید مفهوم بیزارسازی را برای والدین به درستی شرح بدهند و در عین حال در حل مساله از هر 2 والدین توامان استفاده کنند و اجازه نقش آفرینی به آنان بدهند.

کروک خاطرنشان کرد: متاسفانه یکی از مشکلاتی که باعث دامن زدن به بحث بیزارسازی می‌شود، رویه پیگیری فرآیند طلاق در دادگاه‌هاست که بعد از طلاق حضانت کودک را به یکی از والدین واگذار می‌کنند و همین مساله عملا والدین را وارد یک رقابت می‌کند. بنابراین یکی از مسائلی که باید در این زمینه مورد توجه بگیرد، اصلاح قوانین است. کشورهایی که حضانت کودک را به صورت مشترک به والدین واگذار می‌کنند تا حدود زیادی این مساله را کمرنگ کرده‌‌اند.

وی تصریح کرد: لازم است قانون ظرفیتی را پیش‌بینی کند تا آن پدر یا مادری که کودک را قربانی بیزارسازی کرده است، مجازات شود. همچنین باید مددکاران اجتماعی در مسیر آموزش روزآمد و دقیق این مساله قرار بگیرند تا بتوانند در این زمینه نقش آفرینی خود را داشته باشند. ما باید خانواده‌ها را نسبت به این مساله آگاه کنیم.

اصلاح قوانین یک تحول در بحث مددکاری اجتماعی است

موسوی چلک در پایان این نشست با تاکید بر اینکه مددکاران اجتماعی نقش مهمی در جامعه برعهده دارند، گفت: تصویب قوانین و لوایح جدید در حوزه مددکاران اجتماعی و نیز بحث حمایت از حقوق کودکان می‌تواند یک تحول و نقطه عطف مهم در این مساله باشد. البته ما امیدواریم که با همکاری دستگاه‌های متولی و مربوطه از جمله مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و قوه قضاییه هرچه زودتر این مساله به نتیج روشنی برسد.

 

 

 

 

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group