برگزاری نشست رونمایی از کتاب «کودک‌آزاری در سکونتگاه‌های فقیرنشین»


نشست رونمایی کتاب «کودک‌آزاری در سکونتگاه‌های فقیرنشین» به همت جمعیت امداد دانشجویی-مردمی» امام علی(ع) و دبیرخانه مقابله با کودک آزاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام(ع) در نشست رونمایی از کتاب «کودک‌آزاری در سکونتگاه‌های فقیرنشین» یک پنل تخصصی با حضور ترانه تاجیک، شبنم اسکندری، مریم علیمحمدی، رضا شفا خواه و سوسن مازیارفر برگزار کرد.

ترانه تاجیک، مددکار اجتماعی در این نشست با بیان اینکه ما طی سالیان اخیر رنج و سختی کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست را شاهد هستیم، گفت: کودکان در سنین کم با مشکلات زیادی مواجه هستند که عمده این مشکلات و مسائل ناشی از سال‌ها سکوت و غفلت مسئولان مربوطه است.

وی افزود: ما بارها کودکانی که در معرض خطر و آسیب بودند به نهادهای مربوطه جهت امداد و مددکاری و حمایت معرفی کردیم ولی متاسفانه اغلب هیچ اتفاقی رخ نداده است. زمانی که از مسئولان علت بی‌توجهی آنان را می‌پرسیم به ما پاسخ قانع کننده‌ای نمی‌دهند. سرانجام نیز همین غفلت‌ها و بی‌توجهی‌ها باعث می‌شود که کودکان در ادامه با مشکلات بدتری مواجه شده و مورد آزار جسمی، روحی و جنسی قرار بگیرند.

همچنین شبنم اسکندری، در این نشست با بیان اینکه پرونده‌های زیادی درباره کودک‌آزاری وجود دارد که زمان کافی برای بیان همه این موارد مهیا نیست، گفت: ما در پرونده‌های مختلف شاهد بودیم که نهادهای مربوطه با ما همکاری نکردند و در نهایت وقتی که ما توانستیم کودک را از محل خطر و تعرض نجات داده و به بهزیستی تحویل دهیم، مادر یا پدر یا سرپرستی که نتوانسته بود کودک را از خطرها دور کند و بعضا مورد آزار قرار می‌داد، کودک را از بهزیستی به راحتی تحویل گرفت و عملا تمام تلاش‌ها از بین برد.

مریم علیمحمدی نیز در ادامه این نشست با اشاره به وضعیت نامناسب برخی محلات حاشیه‌نشین کلان‌شهرها، گفت: متاسفانه شهرداری‌ها به جای آنکه مشکلات حاشیه‌نشین‌ها و مناطق آسیب‌پذیر و ضعیف را برطرف کنند، مناطق را از حاشیه شهرها به مناطق دورتر و محروم‌تر منتقل می‌کنند که عملا این کار باعث می‌شود که مشکلات و آسیب‌های اجتماعی این مناطق اوج بگیرد. این اقدامات صرفا پاک کردن صورت مساله است و سرانجام بدتری به همراه دارد.

رضا شفاخواه، عضو کمیسیون حقوقی جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی(ع) نیز در ادامه این مراسم  با بیان اینکه همت و اراده جدی برای مبارزه با کودک آزاری و حمایت از قربانیان این حوادث وجود ندارد، گفت: عدم برخورد قاطع با آزارگران باعث می‌شود که علاوه بر آنکه موارد کودک آزاری بیشتر شود، آزارگران برای ادامه رفتارهای اشتباه خودشان مصمم‌تر شوند. ما نیازمند اصلاح قوانین برای حمایت از کودکان و نوجوانان هستیم و باید نهادهای مربوطه هرچه زودتر در این خصوص ورود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.