بیگی: برنامه احداث ۷ سمن سرا در دستور کار است


معاون ستاد توان‌افزایی شهر تهران سمن‌سراها را عامل رونق فعالیت‌های داوطلبانه و زمینه ساز موثر برای حضور در پروژه‌های کوچک مقیاس محلی دانست و از برنامه این ستاد برای بهره برداری از ۷ سمن سرا خبر داد.

سجاد بیگی، معاون امور مناطق ستاد سمن های شهر تهران، در ارتباط با برنامه های آتی این معاونت اظهار داشت: در این دوره از فعالیت‌های ستاد موضوعاتی همچون توسعه سمن‌سراها و بهره‌برداری از آن‌ها، بازگرداندن معین‌ها با شیوه جدید در مناطق، جذب سام‌ها و معرفی یک نفر به عنوان هیات امنای محلات و شورایاری‌ها در دستور کار است.

وی افزود: در سه ماهه فصل پاییز اقداماتی از جمله شناسایی محلات برای تاسیس سمن‌سراها به همراه تفاهم‌نامه فی‌مابین با شهرداری صورت گرفت و تا پایان سال امیدواریم ۷ سمن سرا در شهر تهران را به بهره‌برداری رسانیم.

بیگی در رابطه با نحوه مدیریت سمن سراها نیز توضیح داد: مدیر سمن سراها توسط این معاونت منصوب می‌شود و یک کارشناس دبیرخانه به منظور بررسی مسائل ساختاری و نحوه مکاتبات سمن‌ها با ستاد انتخاب خواهد شد و مدیران سمن‌سرا به عنوان کارمند ستاد فعالیت خواهند کرد و ترجیح ما این است که این افراد بومی منطقه باشند.

معاون امور مناطق ستاد توان افزایی سمن‌های شهر تهران با اشاره به انتخاب معین های مناطق یادآور شد: بحث شناسایی و انتصاب ۲۲ معین در مناطق تهران از کارهای دیگر این معاونت است که امیدواریم در سه ماه منتهی به آخرسال نهایی شود. در این دوره نحوه فعالیت معین‌ها متفاوت خواهد بود به گونه‌ای که در گذشته معین‌ها مستقیم با منطقه در ارتباط بودند ولی اکنون مقرر شده تا معاونت مناطق در راس کار قرار گیرد و مدیر منطقه بر فعالیت نظارت کند.

وی هدف کلی از تاسیس سمن سراها را تسهیل‌گری و حمایت از این قشر دانست و افزود: سمن‌سرا در جهت رشد توسعه از وضعیت سمن‌ها و با هدف رونق فعالیت‌های داوطلبی در شهر تهران برپا شده است که می‌توانند در پروژه‌های کوچک مقیاس محلی نقش موثری ایفا کنند.

بیگی ضمن اشاره به موضوع cboها یا سام‌ها، بیان کرد: فراخوان و تسهیل جذب مجوز سام‌ها را تا پایان سال در برنامه ستاد خواهیم داشت به‌گونه‌ای که تاکنون و در دوره فعلی به دو سام مجوز داده‌ایم و ۸ مورد دیگر هم در حال بررسی و تکمیل مدارک هستند.

این کارشناس ستاد توان افزایی سمن های شهر تهران، گفت: سام‌ها قطعا بازوی اجرایی محلات تهران خواهند بود و ظرفیتی برای مدیریت اجرایی محلات محسوب می‌شوند، علاوه بر این، سام‌ها مشارکت‌های محلی را ارتقاء داده و تمام خدماتی که به NGOها اختصاص می‌یابد به سام‌ها نیز اعطا خواهد شد و تنها تفاوت آنها این است که سام فقط در محله خودش و دو محله مجاور می‌تواند فعالیت کند و به نوعی کوچک مقیاس تلقی می شود ولی NGO در کل شهر فعالیت دارد.

معاون امور مناطق ستاد توان‌افزایی، در پایان خاطر نشان کرد: موضوع طرح‌های مناسبتی، از جمله طرح‌های جذابی است که بر اساس  مناسبات ملی و مذهبی بصورت مشارکتی در اجرا و یا ایده‌پردازی با سام‌ها یا سمن‌ها صورت می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.