دبیر ستاد توان‌افزایی سمن‌های شهر تهران تشریح کرد


از برنامه های آتی ستاد و اصلاح چارت سازمانی تا پیوند سمن ها و گروههای جهادی و ورود سمن ها به شورای محلات

دبیر ستاد توان‌افزایی سمن‌های شهر تهران درخصوص مسئولیت‌های ستاد سمن‌ها در دوره قبل و تمهیدات پیش رو در دوره جدید توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌ها، “محمد حسین مولایی” دبیر ستاد توان‌افزایی سمن‌های شهر تهران، اولین اقدام در دوره جدید فعالیت ستاد سمن ها را ساماندهی موضوعات اداری و چارت سازمانی عنوان کرد و گفت: در ادوار مختلف مدیران ستاد بسته به نیازهای آن دوره برای ستاد سمن‌ها کارکردهای مختلفی تعریف کردند، ولی بر ابلاغیه شورای شهر تهران، ۹ ماموریت برای این ستاد تعریف شد و ما نیز طبق همان ۹ ماموریت فعالیت خود را آغاز کردیم.

وی افزود: بر این اساس چارت ستاد را تشکیل و متوجه شدیم که بخش هایی از چارت در دوره گذشته حذف شده است. بنابراین ضمن احیای این بخش ها که لازمه کار و فعالیت ستاد بودند، مواردی نظیر معین‌های مناطق، کارگروه‌ها و کمیته‌ها که متولی آنها گروه‌های جهادی هستند را پای کار آوردیم تا از ظرفیت ستاد استفاده کنند. نکته اساسی‌تر این است که ازآنجایی‌که کرونا موجب شکاف بسیار عمیقی میان ستاد و گروه‌های جهادی و سمن‌ها شده بود سعی کردیم این خلاء را جبران کرده و در این راستا یکی از ماموریت‌هایی که برای این دوره ستاد تعریف کردیم این بود که سمن ها را باز تعریف کنیم .

وی در مورد اصلاح چارت سازمانی در ستاد یادآور شد: در این خصوص درباره ماموریت‌های ستاد و دسته‌بندی آنها در معاونت‌ها و چارت ستاد تغییراتی ایجادو ۴ معاونت تشکیل شد. معاونت مالی اداری، معاونت مشارکت، معاونت توان‌افزایی و معاونت امور مناطق. همچنین، در هر کدام از این معاونت‌ها بسته به فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند ماموریت‌هایی را نیز تعریف کردیم و با این فرآیند شروع به کار این معاونت‌ها کلید خورد.

مولایی در تشریح وظایف این معاونت‌ها گفت: معاونت مشارکت‌ها برنامه‌های دسته‌بندی شده برای سمن‌ها درنظر گرفت که سمن‌ها به آنها ورود کرده و جلسات عمومی را برای ملاقات با سرپرست ستاد درنظر گرفته شد و بزرگترین ماموریتی که در این خصوص تعیین شد این بود که قضیه کمیته‌ها و تشکیل کارگروه‌ها را به نتیجه مطلوب برسانیم که با حضور در کمیته‌ها و کارگروه‌ها گردهم آیند و درخصوص اتفاقاتی که باید به زودی بیفتد تصمیم‌گیری کنند.

دبیر ستاد توان‌افزایی سمن‌های شهر تهران افزود: نکته اساسی این است که ما توقعات را بالا نمی‌بریم بلکه معتقدیم در حوزه شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران نقش تسهیل‌گری را ایفا کنیم و نکته‌ای که شاید تا پیش از این وجود داشت این بود این باور را که ستاد سمن‌ها تسهیل‌گر است را بین عموم ثابت گردانیم.

مولایی ادامه داد: در همه زمینه‌ها تسهیل‌گر هستیم و این تسهیل‌گری درجهت هم‌افزایی رابطه گروه‌های جهادی با شهرداری تهران ایجاد شده است و ضروری است تا از این امکانات بهره‌برداری کنیم. همچنین، در معاونت توان‌افزایی کاری که قرار است انجام دهیم این است که اولا برای سمن‌ها دوره آموزشی برگزار کنیم و مواردی که خود سمن‌ها درخواست دارند را در جهت توان‌افزایی به آنها آموزش داده و در معاونت توان‌افزایی نیازهای آنها مانند آموزش‌های مورد نیاز سمن‌ها در حوزه مالیات، مشکلات ثبتی و از این قبیل آموزش‌ها را ارائه دهیم.

همچنین، ما در امور مناطق در حال راه‌اندازی پایگاه‌های مرکزی عملیاتی خود هستیم که البته رسالت این پایگاه‌ها با یکدیگر متفاوت بوده، به‌گونه‌ای که رسالت پایگاه منطقه یک با منطقه بیست قطعا از لحاظ مناسبات فرهنگی، اقتصادی و غیره متفاوت خواهد بود. این کلیت موضوع است و تمام تلاش ما این است که بتوانیم بر اساس اسناد بالادستی به سامان‌دهی این وظایف بپردازیم.

برقراری پیوند میان سمن ها و گروه های جهادی

دبیر ستاد توان‌افزایی سمن‌های شهر تهران در خصوص دعوت از گروه های جهادی جهت همکاری با ستاد سمن ها عنوان کرد: “سمن” عبارتست از یک سازمان مردم نهاد که توسط مردم مدیریت و هدایت شده و در جهت یک هدف مشخص در حال راهگشایی و دستگیری از آحاد شهروندان است. با این دیدگاه گروه‌های جهادی نیز در زمره این دسته قرار می‌گیرند کما اینکه برای آنها یک کمیته جهادی – مذهبی تعریف کردیم تا فعالیت‌های خود را در این راستا انجام دهند.

خروجی کار ستاد سمن ها در کف محلات دیده می شود

مولایی با اشاره به اینکه رویکرد ما در این خصوص خروجی محور بودن است گفت: ما در سایه ستاد سمن‌ها در بطن جامعه و محله کار را تحویل داده و اختصاص فضا به سمن‌سراها در کف محلات نیز به دلیل همین انگیزه است و تعریف ما از سمن‌سراها در کف محلات با این دیدگاه بود که به سمن‌سراها علاوه بر فضای کار حقیقی قدرت تصمیم‌گیری واقعی نیز اعطا کنیم. همچنین، سمن‌سراها قرارگاه‌های ستاد سمن‌ها در مناطق مختلف خواهند شد، به‌گونه‌ای که یک سمن‌سرا قابلیت آن را دارد که چندین کار جهادی در آن صورت پذیرد و به منظور اشراف در مناطق و بهره‌گیری از ظرفیت سمن‌سراها این اقدام امری ضروری تلقی می‌شود.

جلسات کمیته ها مداوم خواهد بود

مولایی در ادامه به طرح و برنامه اشاره کرد و گفت: قرار است دو اتفاق عمده در حوزه طرح و برنامه‌ داخلی ستاد و بررسی خروجی‌ کارگروه‌های آن اتفاق افتد و برای بررسی پیشنهادات وارده به ستاد از طریق پیشنهادات NGOهای انفرادی اقدام گردد. اینها همواره مورد بررسی قرار خواهند گرفت و در این راستا بررسی‌های ما تداوم خواهد یافت چراکه ما در اینجا نمی‌توانیم کمک مستقیم مالی به شخص یا نهادی داشته باشیم ولی از پتانسیل مسئولیت اجتماعی خود قطعا بهره خواهیم برد.  نکته حائز اهمیت این است که شاید نتوانیم بودجه‌ای به این عزیزان اختصاص دهیم اما سعی می‌کنیم بهترین تسهیلات ممکن را ارائه دهیم و بسته به نوع و ظرفیت آن سمن ممکن است این اتفاق بیفتاد.

در بخش دوم گفتگو مولایی به حذف طرح و برنامه از ستاد سمن‌ها در دوره پیشین اشاره کرد و گفت: در دوره قبل علاوه بر طرح و برنامه، کارگروه‌ها و موارد دیگر نیز حذف شده بود. به طور مثال ممکن است کسی طرحی داشته باشد ولی طرح وی با مدیریت شهری کوچک‌ترین انطباقی نداشته باشد که نمی توانیم آن را اجرایی کنیم. بنابراین باید ارتباطی در این زمینه به وجود آید.

ورود سمن ها به شورای محلات

وی گفت: ما پاسخگوی دوره خودمان هستیم و مطمئنا هر مدیر دیگری مدل خاص خود را دارد و همان را اجرا می‌کند. یک طرح دیگر ورود سمن‌ها به شورای محلات به عنوان هیات امنا است که از گذشته وجود داشته است. ما در سرای محلات می‌توانیم نماینده داشته باشیم و با شناخت از NGOها برنامه‌ریزی مناسب و دقیقی انجام دهیم. همچنین، NGOهایی که بیشترین خدمات را به مردم ‌دهند و بصورت غیرانتفاعی کار کنند مطمئنا ما نیز در قبال آنها احساس مسئولیت کرده و سعی می‌کنیم کمکی هر چند نسبی به آنها داشته باشیم .

راه اندازی سمن سراها

دبیر ستاد توان‌افزایی سمن‌های شهر افزود: ما در گذشته سمن‌سرا نداشتیم چراکه شهرداری در تخصیص ساختمان به سمن‌سراها مشکل داشت و در دوره گذشته در هر منطقه یک معین بود و معین‌ها برای گرفتن تسهیلات به شهرداری فشار می‌آوردند.

مولایی ادامه داد: ما می‌خواهیم سمن‌ها و گروه‌های جهادی یک نظارت جهادی هم داشته باشند و این نظارت از جنس نظارت کارشناسی نبوده و از جنس نظرات مردم است و سمن‌سراها روح سمن، cbo و گروه‌های جهادی هر منطقه را احیا کرده و با افزایش روح همبستگی‌ در آن منطقه سعی در بالا بردن ظرفیت مشارکت‌های محلی و منطقه‌ای دارند.

تا پیش از این معین منطقه در اولویت فعالیت‌ها بود که با تعدادی از سمن‌ها، cboها و جهادی‌ها ارتباط داشت و در حال حاضر معین منطقه از طریق ستاد سمن‌ها با معاونت اجتماعی در ارتباط است. ستاد سمن‌ها با معاونت اجتماعی کاری ندارد و صرفا برای کمک‌رسانی حضور خواهند داشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.