صالحی: راه اندازی «سمن کارت»، «سمن یار» و «سمن آموز» در دستور کار است


معاون توان افزایی ستاد سمن ها از سه ایده «سمن کارت»، «سمن یار» و «سمن آموز» رونمایی کرد و گفت: در دوره جدید فعالیت ستاد سمن ها این ایده ها سبب شکوفایی، هم افزایی و توسعه فعالیت‌های سمن‌های شهر تهران می‌شود.

فرهاد صالحی معاون توان‌افزایی ستاد سمن ها در خصوص برنامه های پیش روی این معاونت گفت: ستاد ٩ وظیفه اصلی دارد که اولویت قرار دادن این وظایف در ادوار مختلف بر اساس اولویت‌های شوراهای اسلامی شهر تهران و شرایط مدیریت شهری در هر دوره متفاوت بوده است به‌گونه‌ای که در دوره گذشته تمرکز بر حمایت‌های غیرمالی و آموزش بود ولی در دوره جدید با حفظ موقعیت قبلی و آموزش سعی در ارتقاء و توسعه فعالیت سمن‌ها داریم.

وی در خصوص حمایت های صورت گرفته از سمن ها یادآور شد: از جمله حمایت‌های دیگر می‌توان به مشارکت در اجرای طرح‌های سمن‌ها اشاره کرد که این مورد نیازمند صرف هزینه نیست ولی هماهنگی‌هایی در جهت تسهیل در امر اجرا صورت می‌گیرد که بسیار مفید فایده خواهد بود. نوع دیگری از حمایت نیز حمایت از طرح‌های سمن‌ها در قالب مسئولیت اجتماعی است که تاکنون ستاد در حوزه جلب حمایت شرکت‌ها از سمن‌ها وارد نشده و زین پس قرار است نقش تسهیل‌گری بین شرکت‌ها، مؤسسات و NGO ها را در دستور کار قرار دهد.

وی با اشاره به خدمات ستاد به سمن‌های عضو این مجموعه اظهار داشت: در حال حاضر ٣٠ خدمت از طرف ستاد سمن‌ها به NGO ها ارائه می‌شود که این خدمات بر روی سایت ستاد قابل دسترسی و استفاده است. برنامه ما این است که خدمات قابل ارائه به NGOها را در شهر تهران شناسایی کنیم و در قالب تفاهم‌نامه‌های مختلف که میان ستاد سمن ها و سازمان ها و نهادهای مختلف به امضا می رسد، این خدمات را به NGOها ارائه کنی. در حقیقت همان نقش تسهیل گری خود را ایفا می کنیم. در این ارتباط ١٣٨ سازمان و نهاد مورد هدف قرار دارد تا پس از عقد قرارداد امکانات آنها رایگان یا نیم‌بها به سمن ها ارائه شود.

سمن کارت، سمن یار و سمن آموز

صالحی در خصوص طرح «سمن کارت» نیز خاطرنشان کرد: سمن کارت  ایده جدیدی بود که توسط مدیریت جدید ستاد ارائه شد که می‌تواند بانک اطلاعات خوبی برای اقداماتی باشد که به منظور خدمات حمایتی قرار است بر روی این کارت‌ها اجرایی گردد.

به گفته وی «سمن یار» ایده بعدی است که ستاد سمن ها به دنبال تحقق آن است و با توجه به اینکه در حال حاضر ۵ مرجع صدور مجوز برای NGO ها وجود دارد و روند ثبت NGOها بسیار مشکل است، سمن یارها در مراحل ثبت سمن در کنار سمن ها حاضر خواهند بود و کمک حال ایشان هستند.

صالحی دیگر طرح معاونت توان افزایی را «سمن آموز» عنوان کرد و افزود: سومین ایده در دور جدید «سمن آموز» است که قصد داریم در حوزه آموزش NGOها در شهر تهران یک مرجع مشخص با پایگاه آموزشی مجزا داشته باشیم و صفحات مجازی را برای آموزش NGO ها ایجاد کنیم، چرا که مرجع مکتوب برای NGOها بسیار کم است. لذا قصد داریم با استفاده از اساتید و فعالین این حوزه برای اولین بار کتب مراجع سمن‌ها با نام «مرجع سازمان‌های مردم نهاد» را به چاپ برسانیم و برای چاپ و استفاده از آنها حمایت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.