گلایه انجمن اوتیسم از عدم آگاهی نسبت به این اختلال

گلایه سعیده غفاری مدیرعامل انجمن اوتیسم (اتیسم)

به گزارش خبرنگار ستاد سمن‌های شهر تهران سعیده صالح غفاری، مدیرعامل انجمن اوتیسم در نشست سلامت روان که به مناسبت هفته سلامت روان و با حضور تعدادی از انجمن‌ها و شش عضو شورای شهر تهران در محل سالن کنفرانس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران برگزار شد، گفت: متاسفانه آگاهی جامعه نسبت به اوتیسم کم است و ما باید اطلاع مردم را نسبت به این موضوع افزایش داده و نحوه مواجهه آنان با کودکان اوتیسم را نیز بیاموزیم.
او با بیان اینکه گاهی عدم اطلاع مردم از شرایط کودکان اوتیسم سبب برخورد بد آنان با این کودکان و والدین آنان می‌شود، گفت: شرایط کودکان اوتیسم بسیار دشوار است، به همین دلیل هم من پیشنهاد می‌کنم شهرداری فضاهایی ویژه را برای کودکان اوتیسم اختصاص دهد. مثلا می‌توان در مترو بخشی را ایجاد کرد که والدین همراه با کودکان مبتلا به اوتیسم بدون حضور در شلوغی و صف وارد شوند. یا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند شهروند می‌توان مسیر ویژه برای صندوق ایجاد کرد یا روزهایی خاص را به این افراد اختصاص داد.
غفاری با بیان اینکه متاسفانه برخی از تکنیسین‌های اورژانس نیز از نحوه مواجهه با کودکان اوتیسم بی‌خبرند، گفت: مواردی بوده که برای کودک اوتسیم حادثه‌ای رخ داده و مامور اورژانس نمی‌دانسته با چنین کودکی چطور باید برخورد کند. این ها همه ضرورت آگاهی بخشی در مورد اوتیسم و شرایط مبتلایان به آن را اثبات می‌کند.
مدیرعامل انجمن اوتیسم با بیان اینکه لازم است فضاهای شهری برای مبتلایان به اوتیسم مناسب سازی شود، گفت: مبلمان شهری، ناوگان حمل و نقل عمومی و … اصلا مناسب کودکان مبتلا به اوتیسم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.