تعاریف و دستورالعمل ها

واحد امور مناطق و محلات در ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران

مقدمه:

در راستای چشم انداز مشترک شهروندان و مجموعه مدیریت شهر تهران مبنی بر بهبود کیفت زندگی همکانی، ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران با رویکرد مدیریت مشارکتی شهر تهران و هم راستا با ماموریت سازمانی خویش، نقش تسهیلگری در همه سطوح مرتبط با تشکل‎ها و سازمان‎های مردم نهاد را بنای راه خویش قرار داده‎است.اعتقاد بنایی به مشارکت در همه سطوح، بالاخص سطوح محلی و منطقه‎ای اصلی‎ترین دلیل شکل‎گیری واحد امورمناطق و محلات شهر تهران ذیل معاونت ارتباط با تشکل‎ها و امور مناطق ستاد توان‎افزایی است.در  شهر تهران توجه به مسائل محلی و نگاه جزئی نگر نسبت به مسائل شهری از یک سو و لزوم مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد از سوی دیگر سنگ بنای این واحد است.  از آنجا که هزاران سازمان مردم نهاد در سطح محلات و مناطق شهر تهران فعالیت دارند، ستاد توان افزایی یکی از نقش‎های تسهیلگری خویش را در سطح مناطق و محلات شهر تهران با هدایت و مشاوره لازم و ایجاد زمینه هایی برای فعالیت موثرتر سازمان های مردم نهاد در سطح محلی و منطقه ای سمت و سو می‎بخشد.

 

جایگاه واحد امور مناطق و محلات در ستاد

بر اساس نمودار سازمانی ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران، امور مناطق بعنوان یکی از بخش های زیر مجموعه معاونت ارتباط با تشکل ها و امور مناطق قرار دارد.

هدف از قرار گرفتن امور مناطق در این معاونت تسهیل ارتباط سمن ها به طور مستقیم با مناطق و محلات شهر تهران است، تا تسهیلی که توسط ستاد در مناطق و محلات رخ می‎دهدبر اساس نیازسنجی از سمن ها و مطابق تخصص و مشارکت سمن ها به مدیریت مشارکتی شهر تهران نزدیک‎تر شود.

 

وظایف سازمانی  واحد امور مناطق و محلات

  • تسهیل ارتباط سازمان های مردم نهاد با سطوح مناطق و محلات شهر تهران
  • حمایت و پشتیبانی از سازمان های مردم نهاد برای ارتقا اثرگذاری در سطوح مناطق و محلات شهر تهران
  • تلاش برای رفع موانع ارتباط سازمان های مردم نهاد با مناطق و محلات شهر تهران
  • زایزنی با مجموعه مدیریت شهری برای ارتقا نقش و جایگاه سمن‎ها در سطوح مناطق و محلات شهر تهران.
  • معرفی و نظارت بر فعالیت نمایندگان سازمان های مردم نهاد در هیات امنای محله ها

 

رویکردهای ستاد در واحد  امور مناطق و محلات

  • رویکرد مشارکتی: نیاز مهم برای ارتقا اثرگذاری فعالیت سازمان های مردم نهاد در شهر ارتقا مشارکت میان این سازمان ها در درون سازمان خود، با دیگر سازمان های مردم نهاد و در گام آخر ارتقا مشارکت با اجزای مجموعه مدیریت شهری است. به عبارتی لازمه ارتقای اثرگذاری سمن‎ها در شهر تهران بهبود مشارکت آگاهانه در همه سطوح است.

لذا از ابتدای این دوره رویکرد مشارکتی از محورهای فعالیت های ستاد قرار داشته است.

  • رویکرد محلی: توجه به مسائل مدیریت شهری صرفا در سطح کلان و مدیریت کلی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما گاها در این کلی نگری‎ها، جزئیات غیرقابل انکار و مهمی از دغدغه‎های محلی  شهروندان فراموش می‎شود. لذا ضروروی است تا جزئی ترین مسائل شهری در سطح مناطق و محلات شهر تهران نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.
  • رویکرد آگاهی سازی عمومی: آنچه از سطح عمومی جامعه احساس می شود کمبود احساس اثربخشی کافی نسبت به فعالیت‎های سازمان های مردم نهاد است. درحالیکه در بخش های گوناگون شهر هزاران طرح توسط سازمان های مردم نهاد صورت گرفته است. اما گاها در اطلاع رسانی از موفقیت و اثربخشی این طرح‎ها بازخور کافی به شهروندان و مجموعه مدیریت شهری ارائه نشده‎است. لذا اجرای برنامه های عملی بیشتر و اطلاع رسانی از آنها به شهروندان از جمله اولویت های این بخش از ستاد برای انتقال حس اثربخشی سازمان های مردم نهاد در سطح شهر تهران است.

وظایف و اختیارات شورایاری ها و هیات امنا

دستور العمل ساماندهی مشارکت های اجتماعی در محلات شهر تهران

اطلاعات بیشتر در خصوص سراهای محله:

www.mytehran.ir  

www.shorayaran.ir  

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.