برگزاری آیین گرامیداشت روز محیطبان و روز ملی دماوند


به مناسبت روز ۱۳ تیرماه که روز محیطبان نامگذاری شده است، جمعی از اعضای جامعه پیش آهنگی استان تهران و فعالان محیط زیست، طی مراسمی با حضور در دشت لار و بازدید از سر محیطبانی دشت لار، با ادای احترام به مقام والای محیطبانان کشورمان و با قدردانی از فعالیتهای بانوی محیط زیستی سیده مریم محمدی، کارشناس محیطزیست و اهدای لوح تقدیر به محیطبانان آن منطقه، “روز محیطبان” را گرامی داشتند.
به گزارش روابط عمومی ستاد سمن های شهر تهران، روز ۱۳ تیرماه که چند سالیست از طرف فعالان محیط زیست ،گروه های کوهنوردی و دوستداران کوه دماوند “روز ملی دماوند” نام گذاری شده است، در حاشیه این مراسم گرامی داشته شد و همراهان جامعه پیش آهنگی استان تهران با حضور در مسیر جبهه جنوبی صعود به قله دماوند، هفدهمین سالگرد “روز ملی دماوند” را نیز گرامی داشتند.
فعالان محیط زیست سپس طی بازدیدی از خانه تاریخی رینه و لاریجان، با تاریخچه فعالیت مردمان آن دیار در طول تاریخ آشنا شدند. در پایان این برنامه نیز فعالان محیط زیست در قدیمی ترین قرارگاه صعود به قله دماوند در شهر تاریخی رینه حضور یافتند، که ضمن بازدید از وسایل موزه کوهنوردی، همچنین یاد و نام کوهنوردان فقید در مسیر قله دماوند و همچنین یاد اولین پیش آهنگانی که قله دماوند را صعود کردند و به افتخار صعود موفقیت آمیز خود به قله دماوند، در هنگام بازگشت، وسایل کوهنوردی همراه خود را به موزه کوهنوردی قرارگاه رینه اهدا نمودند را گرامی داشتند.
در ادامه برنامه، یک گفت وگوی صمیمانه دوستداران کوه دماوند با برنامه تلویزیونی نمادو (رسانه ملی) از مشکلات و معضلاتی که کوه پر صلابت دماوند را تهدید می کنند برگزار شد و حاضرین در این گفت و گو از مسئولان امر و فعالان زیست محیط و فعالان امور فرهنگی درخواست کردند جهت ثبت روز ۱۳ تیرماه به نام “روز ملی دماوند” در تقویم رسمی کشور و همچنین پیگیری جهت ثبت جهانی قله دماوند در یونسکو اقدامات لازم را انجام دهند.
در پایان مراسم دو دستمال گردن با حلقه پیش آهنگی که یکی از آنها به ویترین موزه قرارگاه رینه و دومین دستمال گردن به آقای جلال مومنی فعال محیط زیست شهر رینه اهدا شد و از تلاشهای چند ساله جلال مومنی و اهالی شهر رینه برای حفاظت از قله دماوند، قدردانی شد.
گفتنی است این مراسم با حمایت رییس ستاد سمن های شهر تهران برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.