پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday 23 January 2020

 

یک استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی گفت: متاسفانه وزارت آموزش و پرورش با بحث تغییر مطالب در کتب آموزشی بسیار سخت برخورد می‌کند. یکی از این موارد مباحث تاریخی است و دیگری بحث محیط زیست است. متاسفانه فقط حجم محدودی از کتب درسی را به مباحثی مانند محیط زیست اختصاص داده‌اند و از آن فراتر را اجازه نمی‌دهند.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، اسماعیل کهرم استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی در پاسخ به این سوال که فرهنگسازی و آموزش شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان چقدر در حفظ و حمایت از محیط زیست موثر است، گفت: من قریب به 6 سال افتخار خدمت در شورای شهر تهران را دارم. ما در آنجا مواضع شورای شهر را بررسی می‌کردیم. ما هرجایی که شاهد نقصانی در موضوعات مختلف بودیم، مهمترین شاخصه ضعف آن به ضعف فرهنگ‌سازی و آموزش مربوط بود.


وی ادامه داد: این بدان معناست که اگر مردم چیزی به نام فرهنگ به آنان ارایه شود و مثلا ارزش فلان پرنده تهران یا فلان گیاه یا جاندار زیست بوم تهران را بدانند، قطعا از آن محافظت خواهند کرد. اما وقتی که شهروندان اطلاعی ندارند ، قطعا نمی‌توان از آنان توقع خاصی داشت. کودکان و بچه‌ها در باطن خود مهارت بالایی برای آموزش دارند، مشروط به آنکه ما برای آنان فرهنگ و آموزش و دانش و اطلاعات مناسب و درستی را فراهم کنیم. ما باید کودکان را نسبت به جامعه خودشان درست تربیت کنیم و پرورش بدهیم.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه آموزش و تربیت کودکان نسبت به اهمیت طبیعت و محیط زیست، مخرب و دشمن طبیعت نخواهند بود: اگر بتوانیم این کودکان را درست آموزش بدهیم، حداقل خیالمان از این بابت راحت است که نسل آینده به طبیعت و محیط زیست مانند نسل‌های سابق خسارت وارد نمی‌کند و یا از اذیت و آزار حیوانات لذت نمی‌برد. تعلیم و تربیت باعث می‌شود که کودکان در همان سنین کودکی مراقب محیط زیست باشند.


کهرم همچنین در پاسخ به این پرسش که مدارس چگونه می‌توانند در فرهنگ‌سازی و آموزش حمایت از محیط زیست و طبیعت موثر باشند، تصریح کرد: متاسفانه وزارت آموزش و پرورش با بحث تغییر مطالب در کتب آموزشی بسیار سخت برخورد می‌کند. یکی از این موارد مباحث تاریخی است و دیگری بحث محیط زیست است. متاسفانه فقط حجم محدودی از کتب درسی را به مباحثی مانند محیط زیست اختصاص داده‌اند و از آن فراتر را اجازه نمی‌دهند.


وی ادامه داد: ما باید با نمایندگان مجلس لابی کنیم و موضوع را به اطلاع آنان برسانیم. اگر این مساله از مجلس شروع بشود که در این صورت وزارت آموزش و پرورش موظف به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی است. ما باید راه دموکراتیک را پیش بگیریم. البته این مساله‌ای نیست که یک شبه حل شود.


این عضو سابق شورای شهر تهران همچنین درباره عملکرد شورای شهر تهران در حوزه حمایت از محیط زیست، گفت: خوشبختانه در این دوره شورای شهر افرادی که دغدغه محیط زیست دارند، تعدادشان کم نیست. خانم امانی سابقه کار در مجلس ششم را داشت و نظرات بسیار خوبی در حوزه محیط زیست دارد. زمانی در شورای شهر ما بحث‌های زیادی را مطرح کردیم و باید شورای شهر تهران از دانشگاهیان و متخصصان حوزه محیط زیست کمک بگیرند. اینکه درست نیست بخواهیم چرخ را دوباره اختراع کنیم.


این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: من به آینده ایران امیدوار هستم. من وقتی دانشجویان را می‌بینم که با شور و هیجان هستند، امیدوار می‌شوم. قطعا شرایط سخت است ولی اینجا وطن ماست و ما آن را دوست داریم.

 

 

تازه های سایت

درگذشت یک فعال محیط زیست در سانحه هواپیمایی اوکراین

درگذشت یک فعال محیط زیست در سانحه هواپیمایی اوکراین

غنیمت اژدری، فعال محیط زیست و یکی از چهره های موثر تسهیلگری اجتماعی در حوزه قرق های بومی و منابع طبیعی کشور، صبح امروز در سانحه سقوط هواپیمای مسافری اوکراین درگذشت.
برگزاری مراسم اهدای جایزه ویژه ناصر حجازی همزمان با نامگذاری بلوار حجازی؛ حجت نظری: حجازی با مردم ماند و جاودانه شد

برگزاری مراسم اهدای جایزه ویژه ناصر حجازی همزمان با نامگذاری بلوار حجازی؛ حجت نظری: حجازی با مردم ماند و جاودانه شد

همزمان با هفتادمین سالروز تولد ناصر حجازی، نخستین مراسم اهدای جایزه ویژه ناصر حجازی شب گذشته با حضور جمعی از اعضای شورای شهر تهران و پیشکسوتان فوتبال درتالار ایوان شمس برگزار شد
حجت نظری در بازدید از مدارس ویژه کودکان بازمانده از تحصیل:امکانات شهری را با مدارس کودکان کار به اشتراک بگذاریم

حجت نظری در بازدید از مدارس ویژه کودکان بازمانده از تحصیل:امکانات شهری را با مدارس کودکان کار به اشتراک بگذاریم

رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، گفت: متاسفانه سرای محلات طی ادوار اخیر رفته رفته از هدف اصلی موسسان خود دور شدند. امروز مدیریت شهری بنای آن دارد تا از ظرفیت‌های سرای محلات استفاده کنیم که قطعا مباحث فرهنگی و اجتماعی اهمیت مهمی در این مقوله خواهند داشت
رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران: در کار داوطلبانه نیازمند وحدت در عین کثرت هستیم

رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران: در کار داوطلبانه نیازمند وحدت در عین کثرت هستیم

رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، گفت: ما در حوزه کار داوطلبانه نیازمند آن هستیم که در عین کثرت بتوانیم، وحدت داشته باشیم. البته من بر تمرکزگرایی اصرار ندارم ولی در خصوص بحث سامانه ستاد کار داوطلبانه فکر می‌کنم که ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد و سایت متبوع آن ظرفیت خوبی هستند که بهتر ا

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group