شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday 4 April 2020

 

یک استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی گفت: متاسفانه وزارت آموزش و پرورش با بحث تغییر مطالب در کتب آموزشی بسیار سخت برخورد می‌کند. یکی از این موارد مباحث تاریخی است و دیگری بحث محیط زیست است. متاسفانه فقط حجم محدودی از کتب درسی را به مباحثی مانند محیط زیست اختصاص داده‌اند و از آن فراتر را اجازه نمی‌دهند.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، اسماعیل کهرم استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی در پاسخ به این سوال که فرهنگسازی و آموزش شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان چقدر در حفظ و حمایت از محیط زیست موثر است، گفت: من قریب به 6 سال افتخار خدمت در شورای شهر تهران را دارم. ما در آنجا مواضع شورای شهر را بررسی می‌کردیم. ما هرجایی که شاهد نقصانی در موضوعات مختلف بودیم، مهمترین شاخصه ضعف آن به ضعف فرهنگ‌سازی و آموزش مربوط بود.


وی ادامه داد: این بدان معناست که اگر مردم چیزی به نام فرهنگ به آنان ارایه شود و مثلا ارزش فلان پرنده تهران یا فلان گیاه یا جاندار زیست بوم تهران را بدانند، قطعا از آن محافظت خواهند کرد. اما وقتی که شهروندان اطلاعی ندارند ، قطعا نمی‌توان از آنان توقع خاصی داشت. کودکان و بچه‌ها در باطن خود مهارت بالایی برای آموزش دارند، مشروط به آنکه ما برای آنان فرهنگ و آموزش و دانش و اطلاعات مناسب و درستی را فراهم کنیم. ما باید کودکان را نسبت به جامعه خودشان درست تربیت کنیم و پرورش بدهیم.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه آموزش و تربیت کودکان نسبت به اهمیت طبیعت و محیط زیست، مخرب و دشمن طبیعت نخواهند بود: اگر بتوانیم این کودکان را درست آموزش بدهیم، حداقل خیالمان از این بابت راحت است که نسل آینده به طبیعت و محیط زیست مانند نسل‌های سابق خسارت وارد نمی‌کند و یا از اذیت و آزار حیوانات لذت نمی‌برد. تعلیم و تربیت باعث می‌شود که کودکان در همان سنین کودکی مراقب محیط زیست باشند.


کهرم همچنین در پاسخ به این پرسش که مدارس چگونه می‌توانند در فرهنگ‌سازی و آموزش حمایت از محیط زیست و طبیعت موثر باشند، تصریح کرد: متاسفانه وزارت آموزش و پرورش با بحث تغییر مطالب در کتب آموزشی بسیار سخت برخورد می‌کند. یکی از این موارد مباحث تاریخی است و دیگری بحث محیط زیست است. متاسفانه فقط حجم محدودی از کتب درسی را به مباحثی مانند محیط زیست اختصاص داده‌اند و از آن فراتر را اجازه نمی‌دهند.


وی ادامه داد: ما باید با نمایندگان مجلس لابی کنیم و موضوع را به اطلاع آنان برسانیم. اگر این مساله از مجلس شروع بشود که در این صورت وزارت آموزش و پرورش موظف به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی است. ما باید راه دموکراتیک را پیش بگیریم. البته این مساله‌ای نیست که یک شبه حل شود.


این عضو سابق شورای شهر تهران همچنین درباره عملکرد شورای شهر تهران در حوزه حمایت از محیط زیست، گفت: خوشبختانه در این دوره شورای شهر افرادی که دغدغه محیط زیست دارند، تعدادشان کم نیست. خانم امانی سابقه کار در مجلس ششم را داشت و نظرات بسیار خوبی در حوزه محیط زیست دارد. زمانی در شورای شهر ما بحث‌های زیادی را مطرح کردیم و باید شورای شهر تهران از دانشگاهیان و متخصصان حوزه محیط زیست کمک بگیرند. اینکه درست نیست بخواهیم چرخ را دوباره اختراع کنیم.


این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: من به آینده ایران امیدوار هستم. من وقتی دانشجویان را می‌بینم که با شور و هیجان هستند، امیدوار می‌شوم. قطعا شرایط سخت است ولی اینجا وطن ماست و ما آن را دوست داریم.

 

 

تازه های سایت

نامه 340 سمن به دبیرکل سازمان ملل: آقای دبیرکل! جان میلیونها ایرانی در خطر است

نامه 340 سمن به دبیرکل سازمان ملل: آقای دبیرکل! جان میلیونها ایرانی در خطر است

بیش از 340 سازمان مردم نهاد و شبکه تخصصی در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار رفع تحریم های یکجانبه آمریکا در شرایط بیماری کرونا شدند.
جمعیت امام علی(ع) راه‌اندازی کرد؛ کمپین «یادمان مهر» برای تقدیر از کادر درمانی در مبارزه با ویروس کرونا

جمعیت امام علی(ع) راه‌اندازی کرد؛ کمپین «یادمان مهر» برای تقدیر از کادر درمانی در مبارزه با ویروس کرونا

جمعیت امام علی(ع) کمپینی تحت عنوان «یادمان مهر» برای تقدیر از کادر درمانی در مبارزه با ویروس کرونا راه‌اندازی کرده و در توضیح بیشتر درباره این کمپین از علاقه‌مندان و داوطلبان در خواست کرد که هر کسب و کاری متناسب با فعالیت خود به کادرهای درمانی خدمات مرتبط در حمایت از کادرهای درمانی ارائه کند.
به علت لغو بازارچه‌ی «بوی عیدی» با توجه به شیوع بیماری کرونا راه‌اندازی شد؛ کمپین «مادر نان داد» در حمایت از زنان سرپرست خانوار

به علت لغو بازارچه‌ی «بوی عیدی» با توجه به شیوع بیماری کرونا راه‌اندازی شد؛ کمپین «مادر نان داد» در حمایت از زنان سرپرست خانوار

جمعیت امام علی(ع) به علت لغو بازارچه‌ی «بوی عیدی» با توجه به شیوع ویروس کرونا، کمپین «مادر نان داد» را در حمایت از زنان سرپرست خانوار راه‌اندازی کرد.
سمن ها برای پیشگیری و مقابله با کرونا چه کردند؟

سمن ها برای پیشگیری و مقابله با کرونا چه کردند؟

همزمان با شیوع بیماری کرونا در تهران و دیگر شهرها و استانهای کشور، بسیاری از سمن ها در کنار فعالیت های روزانه خود، موضوع آموزش و اطلاع رسانی و نیز حمایت از گروههای آسیب پذیر جامعه در برابر کرونا را در دستور کار خود قرار دادند. این اقدامت تماما بدون حمایت بخش دولتی و یا مدیریت شهری صورت گرفته است و از این نظر بسیار قابل توجه است. در همین حال برخی از

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group